…
Jawor – dzisiaj senne, jak się wydaje, miasteczko w województwie dolnośląskim, zapisał się na mapie historii Europy. Otóż w Jaworze znajduje się jeden z dwóch znajdujących się w Polsce kościołów, wybudowanych na mocy porozumień zawartych po pokoju westfalskim. Za wikipedią podaję „Kościół Pokoju w Jaworze (niem. Friedenskirche) – drewniany kościół ewangelicki o konstrukcji szachulcowej, usytuowany w mieście Jawor, jest zabytkowym budynkiem sakralnym wybudowanym na mocy porozumień pokoju westfalskiego zawartego w 1648 i kończącego wojnę trzydziestoletnią…” Drugi kościół znajduje się w Świdnicy, a trzeci – który był w Głogowie, spłonął w pożarze w XVIII wieku. Kościół został zbudowany na mocy zarządzenia wydanego przez gorliwego katolika – Cesarza Niemieckiego Ferdynanda III Habsburga ze stosunkowo nietrwałych materiałów, jakimi są drewno, glina, piasek i słoma – tak, aby wyglądał skromnie w porównaniu do świątyń katolickich, a sfinansowany został ze składek parafianów. Mimo tego obiekt przetrwał w doskonałym stanie do dnia dzisiejszego i w 2001 roku został wpisany na listę zabytków UNESCO.
Jako ciekawostkę historyczną napiszę, że wojna 30 letnia, była wojną paneuropejską, wywołała ogromne spustoszenia w Europie, a liczbę ofiar szacuje się na około 8 milionów ludzi.
Kościół Pokoju w Jaworze cały czas administrowany jest przez Kościół Ewangelicko–Augsburski
Kościół ma 43,5 m długości, 14 m szerokości, 15,7 m wysokości, powierzchnia budowli wynosi 1180 m² i mieści 6000 osób.
W kościele cały czas odbywają się msze (w języku polskim i niemieckim), a od maja do września organizowane są słynne Koncerty Pokoju, na których występują artyści polscy i zagraniczni.
Niestety, kościół był zamknięty, jego zwiedzanie możliwe jest tylko po uprzednim uzgodnieniu telefonicznym w grupie minimum 6 osób i nie udało mi się wejść do środka.
Dlatego też na zdjęciach pokazuję obiekt tylko z zewnątrz…
Na koniec zapraszam na krótki film pokazujący kościół i miasto z perspektywy ptaka…
A w czeluściach internetu znalazłem taką prezentację, którą, jeżeli zainteresował Was ten obiekt, warto zobaczyć…
Mimo upływu ponad 350 lat od daty budowy i mimo tego, że budynek wybudowano z nietrwałych materiałów, kościół wygląda jakby był niedawno zbudowany. I jeżeli będziecie kiedyś w tamtej okolicy, na pewno warto poświęcić chwilę czasu i odwiedzić to niewątpliwie cudo architektoniczne. Polecam…
…