Ślęża – góra druidów, mnichów i rozbójników…

0
589


Ślęża – góra druidów, mnichów i rozbójników…

Góra Ślęża jest, zważywszy na to, że często przebywam w tamtych okolicach, jednym z moich ulubionych miejsc na spacer. Lubię na nią wejść, zwłaszcza w niedzielę, gdy w  kościele na górze odbywają się msze odprawiane przez charyzmatycznego Ks. prałata dr. Ryszarda Staszaka, a które polecam niezależnie od kwestii wiary lub niewiary.

Znajdujący się na szczycie góry kościół swoją historią sięga początków XII wieku, gdy znany z wielu fundacji komes Piotr Włostowic sprowadził na Ślężę Zakon Augustianów, jednocześnie przekazując im tę górę na własność. W XVII wieku stary drewniany kościół spalił się i na początku XVIII, konkretnie w roku 1702 został wybudowany murowany budynek, który przetrwał do dziś. Podobno wcześniej, w czasach przedchrześcijańskich, na miejscu świątyni, swoje tajemnicze obrzędy odprawiali druidzi.

Mimo że Ślęża nie jest wysoka i mierzy tylko 718 m wysokości, widoczna jest z daleka dzięki dużej różnicy poziomów pomiędzy podstawą i najwyższym punktem – wynoszącym aż 500 metrów.

Na górze znajduje się oprócz kościoła, dom turysty PTTK i potężny, liczący 136 m wysokości, maszt radiowo-telewizyjny. Niestety od 2014 roku, z powodu kłopotów z bieżącą wodą, dom turysty nie prowadzi działalności noclegowej.

Wycieczka na górę zajmie nam maksymalnie kilka godzin, ale możemy w jej okolicy przyjemnie spędzić weekend, zwiedzając inne znajdujące się nieopodal atrakcje.

Tak jak napisałem, należy ona do moich ulubionych miejsc znajdujących się blisko Wrocławia i jeżeli będziecie gdzieś w okolicy, serdecznie zachęcam. To następne miejsce na mapie Polski, które warto zobaczyć…

Od 1954 roku Ślęża jest objęta ochroną jako rezerwat krajobrazowo-geologiczny i historyczny Góra Ślęża.

 

Jeden ze szlaków

Idąc na Ślężę od strony leżącej u podnóża Sobótki, poruszamy się wyznaczonym i stosunkowo łatwym szlakiem.

Kościół na Górze
Ślęża z lotu ptaka

Na szczyt ludzie wchodzą w różnych celach. Niektórzy by udać się na mszę, a niektórzy by pogrillować lub napić się piwa w Domu Turysty…

Dom Turysty PTTK na Ślęży

A niektórzy, by podziwiać piękną panoramę roztaczającą się ze szczytu. W dobrą pogodę można zobaczyć Sudety, zwłaszcza jeżeli wejdziemy na żelazną wieżę widokową znajdującą się trochę za kościołem.

wieża widokowa
panorama rozciągająca się z gór –  to następny powód
rezerwat

A jeżeli macie ochotę pobyć samemu, wystarczy trochę zboczyć z głównego szlaku, by pobyć samemu w pięknym otoczeniu przyrody…

I jeszcze jedno, Ślęża przepięknie wygląda również w zimie. Ale ponieważ jest to góra, warto zaopatrzyć się w porządniejsze obuwie…

Ślęża w lutym

Na koniec zapraszam na krótki – 80 sekundowy – film pokazujący górę z lotu ptaka. Jakbyście mieli jakieś pytania, zapraszam do napisania ich w komentarzu…